SMA5J26AHE3/5A
Mfr.Part #
SMA5J26AHE3/5A
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AC
SMA5J
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Elements :
1
Terminal Form :
C BEND
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage :
28.9V
Peak Pulse Power :
500W
Terminal Position :
Dual
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
42.1V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Max Surge Current :
11.9A
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Applications :
Automotive
Pbfree Code :
yes
Element Configuration :
Single
Test Current :
1mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
2
Reverse Standoff Voltage :
26V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Unidirectional Channels :
1
Operating Supply Voltage :
26V
Factory Lead Time :
40 Weeks
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Pulse Current :
11.9A
Mounting Type :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
1μA
JESD-609 Code :
e3
Published :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V
Mount :
Surface Mount
Direction :
Unidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V