SMA5J24CHE3/61
Mfr.Part #
SMA5J24CHE3/61
Description
TVS DIODE 24VWM 43VC DO214AC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
43V
Polarity :
Bidirectional
Max Surge Current :
11.6A
Peak Pulse Power :
500W
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Reverse Standoff Voltage :
24V
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Supply Voltage :
24V
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Breakdown Voltage :
26.7V
Power - Peak Pulse :
500W
Package / Case :
Bidirectional Channels :
1
Max Power Dissipation :
500W
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.6A
Clamping Voltage :
43V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ