SMA5J22CHE3/61
Mfr.Part #
SMA5J22CHE3/61
Description
TVS DIODE 22VWM 39.4VC DO214AC
Product Category :
Clamping Voltage :
39.4V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Peak Pulse Power :
500W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12.7A
Voltage - Breakdown (Min) :
24.4V
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Max Power Dissipation :
500W
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Breakdown Voltage :
24.4V
Max Surge Current :
12.7A
Operating Supply Voltage :
22V
Polarity :
Bidirectional
Power Line Protection :
No
Base Part Number :
SMA5J
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
22V
Power - Peak Pulse :
500W
Reverse Standoff Voltage :
22V
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
1
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
39.4V