SMA5J18HE3/5A
Mfr.Part #
SMA5J18HE3/5A
Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO214AC
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
15.5A
Operating Supply Voltage :
18V
Max Surge Current :
15.5A
Polarity :
Unidirectional
Max Power Dissipation :
500W
Peak Pulse Power :
500W
Reverse Standoff Voltage :
18V
Base Part Number :
SMA5J
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Clamping Voltage :
32.2V
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
500W
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.2V
Applications :
Automotive
Unidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
20V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ