SMA5J18CHE3/5A
Mfr.Part #
SMA5J18CHE3/5A
Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO214AC
DO-214AC, SMA
Clamping Voltage :
32.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.2V
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bidirectional Channels :
1
Max Power Dissipation :
500W
Operating Supply Voltage :
18V
Max Operating Temperature :
150°C
Polarity :
Bidirectional
Applications :
Automotive
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
15.5A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Base Part Number :
SMA5J
Peak Pulse Power :
500W
Breakdown Voltage :
20V
Published :
Type :
Zener
Termination :
SMD/SMT
Reverse Standoff Voltage :
18V
Max Surge Current :
15.5A
Power - Peak Pulse :
500W