SMA5J17AHE3/5A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMA5J17AHE3/5A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Mount :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
17V
Peak Pulse Power :
500W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
40 Weeks
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
27.6V
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Breakdown Voltage :
18.9V
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Current :
1mA
Max Surge Current :
18.1A
Reverse Standoff Voltage :
17V
Published :
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Current :
18.1A
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Line Protection :
No
Terminal Form :
C BEND
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Direction :
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Applications :
Automotive
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
SMA5J
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
27.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
17V