SMA5J16-E3/61
Mfr.Part #
SMA5J16-E3/61
Description
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO214AC
Product Category :
Number of Pins :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
17.4A
Peak Pulse Power :
500W
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Max Power Dissipation :
500W
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Reverse Breakdown Voltage :
17.8V
Power - Peak Pulse :
500W
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
SMA5J
Peak Pulse Current :
17.4A
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
28.8V
Mount :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Polarity :
Unidirectional
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Series :
TransZorb®
Reverse Standoff Voltage :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
1μA
Breakdown Voltage :
17.8V
Number of Elements :
1
Number of Channels :
Test Current :
1mA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V
Clamping Voltage :
28.8V
Max Surge Current :
40A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Supply Voltage :
16V