SMA5J15AHM3/I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMA5J15AHM3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Power - Peak Pulse :
500W
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power Line Protection :
No
Applications :
Automotive, Telecom
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
20.5A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V