SMA5C5V1-TP
Mfr.Part #
SMA5C5V1-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
DIODE ZENER 5.1V 3W DO214AC
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1V
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
3W
Polarity :
Unidirectional
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Diode Type :
ZENER DIODE
Pin Count :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Voltage :
5.1V
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reach Compliance Code :
not_compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 1.5V
Additional Feature :
High Reliability
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Max :
3W
Impedance-Max :
10Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dynamic Impedance-Max :
10Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5.88%
Terminal Form :
C BEND
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Working Test Current :
45mA
Datasheets
SMA5C5V1-TP
ZENER DIODE 10Ohm ±5.88% 1μA @ 1.5V -65°C~150°C TJ 2 Terminations DO-214AC, SMA
SMA5C5V1-TP Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 1.5V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 5.1V during operation.This device should be operated with 45mA as the working test voltage.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
SMA5C5V1-TP Features
reverse leakage current of 1μA @ 1.5V
1μA @ 1.5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 45mA
minimal dynamic impedance is 45mA