SMA5C16-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMA5C16-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 16V 3W DO214AC
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Form :
C BEND
Number of Elements :
1
Reference Voltage :
16V
Polarity :
Unidirectional
Working Test Current :
15mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Voltage Tol-Max :
5.56%
Pin Count :
2
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Impedance-Max :
15Ohm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±5.63%
Power - Max :
3W
Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Dynamic Impedance-Max :
15Ohm
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Additional Feature :
High Reliability
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
16V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 12V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Dissipation-Max :
3W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
SMA5C16-TP
ZENER DIODE 15Ohm ±5.63% 500nA @ 12V -65°C~150°C TJ 2 Terminations DO-214AC, SMA
SMA5C16-TP Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 500nA @ 12V.5.56% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5.56%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 16VV.This device should be operated at 15mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
SMA5C16-TP Features
reverse leakage current of 500nA @ 12V
500nA @ 12V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 15mA
minimal dynamic impedance is 15mA