SMA5C11-TP
Mfr.Part #
SMA5C11-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
DIODE ZENER 11V 3W DO214AC
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
11V
Polarity :
Unidirectional
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance-Max :
8Ohm
Terminal Form :
C BEND
HTS Code :
Working Test Current :
20mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Pin Count :
2
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Reference Voltage :
11V
Number of Terminations :
2
Power - Max :
3W
Configuration :
Single
Additional Feature :
High Reliability
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dynamic Impedance-Max :
8Ohm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Tolerance :
±5.45%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Surface Mount :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 8.2V
Datasheets
SMA5C11-TP
ZENER DIODE 8Ohm ±5.45% 500nA @ 8.2V -65°C~150°C TJ 2 Terminations DO-214AC, SMA
SMA5C11-TP Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 8.2V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 11V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 20mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
SMA5C11-TP Features
reverse leakage current of 500nA @ 8.2V
500nA @ 8.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 20mA
minimal dynamic impedance is 20mA