SMA3EZ6.2D5-TP
Mfr.Part #
SMA3EZ6.2D5-TP
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2 V
Base Product Number :
SMA3EZ6.2
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance :
±5%
Power - Max :
3 W
Impedance (Max) (Zzt) :
1.5 Ohms
Package / Case :
Datasheets
SMA3EZ6.2D5-TP
±5% 5 µA @ 3 V -55°C ~ 150°C (TJ) DO-214AC, SMA
SMA3EZ62D5-TP Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5 µA @ 3 V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2 V during operation.Zener single diode reaches 1.5 V @ 200 mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
SMA3EZ62D5-TP Features
reverse leakage current of 5 µA @ 3 V
5 µA @ 3 V is the maximum voltage (Tol)