SMA3EZ51D5-TP
Mfr.Part #
SMA3EZ51D5-TP
Base Product Number :
SMA3EZ51
DO-214AC (SMA)
Application :
Exhaust Filter
RoHS :
yes
Power - Max :
3 W
Altech
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Tolerance :
±5%
Series :
Impedance (Max) (Zzt) :
45 Ohms
Height :
12.8
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
51 V
Surface Mount
Approvals :
CE, UL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 38.8 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheets
SMA3EZ51D5-TP
±5% 500 nA @ 38.8 V -55°C ~ 150°C (TJ) DO-214AC, SMA
SMA3EZ51D5-TP Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500 nA @ 38.8 V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 51 V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.5 V @ 200 mA.
SMA3EZ51D5-TP Features
reverse leakage current of 500 nA @ 38.8 V
500 nA @ 38.8 V is the maximum voltage (Tol)