SMA3EZ120D5-TP
Mfr.Part #
SMA3EZ120D5-TP
Impedance (Max) (Zzt) :
300 Ohms
Power - Max :
3 W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
120 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 91.2 V
Base Product Number :
SMA3EZ120
Package / Case :
Tolerance :
±5%
Datasheets
SMA3EZ120D5-TP
±5% 500 nA @ 91.2 V -55°C ~ 150°C (TJ) DO-214AC, SMA
SMA3EZ120D5-TP Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 500 nA @ 91.2 V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 120 V during operation.1.5 V @ 200 mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
SMA3EZ120D5-TP Features
reverse leakage current of 500 nA @ 91.2 V
500 nA @ 91.2 V is the maximum voltage (Tol)