SMA3EZ11D5-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMA3EZ11D5-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER DO214AA
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
Power - Max :
3 W
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 8.4 V
Impedance (Max) (Zzt) :
4 Ohms
Base Product Number :
SMA3EZ11
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Product Status :
Obsolete
Package / Case :
Tolerance :
±5%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
11 V
Datasheets
SMA3EZ11D5-TP
±5% 1 µA @ 8.4 V -55°C ~ 150°C (TJ) DO-214AC, SMA
SMA3EZ11D5-TP Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1 µA @ 8.4 V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 11 V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5 V @ 200 mA is supplied.
SMA3EZ11D5-TP Features
reverse leakage current of 1 µA @ 8.4 V
1 µA @ 8.4 V is the maximum voltage (Tol)