SMA2EZ33D5-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMA2EZ33D5-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER DO214AA
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Package / Case :
Series :
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
33 V
Base Product Number :
SMA2EZ33
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Impedance (Max) (Zzt) :
23 Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Product Status :
Obsolete
Power - Max :
2 W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 25.1 V
Datasheets
SMA2EZ33D5-TP
±5% 500 nA @ 25.1 V -55°C ~ 150°C (TJ) DO-214AC, SMA
SMA2EZ33D5-TP Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 500 nA @ 25.1 V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 33 V.For operation, diode reaches 1.5 V @ 200 mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
SMA2EZ33D5-TP Features
reverse leakage current of 500 nA @ 25.1 V
500 nA @ 25.1 V is the maximum voltage (Tol)