SMA2EZ10D5-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMA2EZ10D5-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER DO214AA
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 µA @ 7.6 V
Series :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10 V
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Supplier Device Package :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Product Status :
Obsolete
Power - Max :
2 W
Tolerance :
±5%
Impedance (Max) (Zzt) :
3.5 Ohms
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number :
SMA2EZ10
Datasheets
SMA2EZ10D5-TP
±5% 3 µA @ 7.6 V -55°C ~ 150°C (TJ) DO-214AC, SMA
SMA2EZ10D5-TP Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 3 µA @ 7.6 V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 10 V during operation.1.5 V @ 200 mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
SMA2EZ10D5-TP Features
reverse leakage current of 3 µA @ 7.6 V
3 µA @ 7.6 V is the maximum voltage (Tol)