SMA-A0204BTNX8K2
Mfr.Part #
SMA-A0204BTNX8K2
Package / Case
0204(1406) Melf 0204
Datasheet
Download
Description
RES 8.2K OHM 0.1% 2/5W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminals :
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel
Case Size :
Base Product Number :
SMA-A0204
Length :
3.5 mm
Anti-Surge :
No
Resistance :
8.2 kOhm
Product :
MELF Resistors
Resistance Tolerance :
2
TE Connectivity
Diameter :
1.4 mm
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Product Length (mm) :
3.5(mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Current Sensing :
No
Qualification :
AEC-Q200
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Failure Rate :
Not Required
Type :
Thin Film
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Power (Watts) :
0.4W, 2/5W
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Product Depth (mm) :
Voltage Rating :
200V
Power Rating(s) :
0.4(W)
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Type :
MELF Resistors
Supplier Device Package :
Package Type :
MELF
Anti-Sulfurated :
Construction :
Cylindrical
Package / Case :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
0.4000 W
Product Diameter (mm) :
1.4(mm)
Features :
Automotive AEC-Q200
Series :
SMA-A
Product Status :
Active
Case Style :
Conformal Coated
Product Category :
Military Standard :
Not Required
Size / Dimension :
0.055 Dia x 0.138 L (1.40mm x 3.50mm)
Subcategory :
Resistors
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Temperature Coefficient :
15.0000 ppm/°C
Height - Seated (Max) :
Ratings :
AEC-Q200
Melf 0204
Termination Style :
Pad
Technology :
Thin Film
Datasheets
SMA-A0204BTNX8K2
TE Connectivity AMP Connectors SMA-A0204BTNX8K2
SMA-A Series, Metal Film, 8.2 kOhm, 0.4W, 2/5W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C