SMA-A0204BTNX47K
Mfr.Part #
SMA-A0204BTNX47K
Description
RES 47K OHM 0.1% 2/5W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Current Sensing :
No
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminations :
2
Diameter :
1.4 mm
Series :
SMA-A
Product Diameter (mm) :
1.4(mm)
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Size / Dimension :
0.055 Dia x 0.138 L (1.40mm x 3.50mm)
Qualification :
AEC-Q200
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Power (Watts) :
0.4W, 2/5W
Product Type :
MELF Resistors
Military Standard :
Not Required
Anti-Sulfurated :
No
Power Rating :
400mW
Construction :
Cylindrical
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
3.5(mm)
Product Height (mm) :
Type :
Thin Film
Height - Seated (Max) :
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Anti-Surge :
Tolerance :
0.1 %
Product :
MELF Resistors
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Length :
3.5 mm
Resistance :
47000(ohm)
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Composition :
Metal Film
Power Rating(s) :
0.4(W)
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Subcategory :
Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
±15(ppm/°C)
Number of Terminals :
2
Package Type :
MELF
Features :
Voltage Rating :
200V
Base Product Number :
SMA-A0204
Failure Rate :
Not Required
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
AEC-Q200
Termination Style :
Pad
Case Size :
TE Connectivity
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel
Datasheets
SMA-A0204BTNX47K
TE Connectivity AMP Connectors SMA-A0204BTNX47K
SMA-A Series, Metal Film, 47000(ohm), 0.4W, 2/5W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C