SMA-A0204BTNX1K5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMA-A0204BTNX1K5
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 1.5K OHM 0.1% 2/5W MELF 0204
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Diameter (mm) :
1.4(mm)
Resistance :
1500(ohm)
Mounting Style :
PCB Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Product :
MELF Resistors
Series :
Tolerance :
0.1 %
Anti-Sulfurated :
No
Product Length (mm) :
3.5(mm)
Base Product Number :
SMA-A0204
Type :
Thin Film
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.055 Dia x 0.138 L (1.40mm x 3.50mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Temperature Coefficient :
±15(ppm/°C)
Construction :
Cylindrical
Termination Style :
Pad
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Product Category :
MELF Resistors
Packaging :
Tape and Reel
Supplier Device Package :
Length :
3.5 mm
TE Connectivity
Power Rating :
400mW
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Subcategory :
Resistors
Product Type :
Power (Watts) :
0.4W, 2/5W
Voltage Rating :
200V
Product Status :
Active
Failure Rate :
Not Required
Package :
Bulk
Features :
Anti-Surge :
No
Power Rating(s) :
0.4(W)
Package / Case :
Diameter :
1.4 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Metal Film
Lead Spacing (nom) :
Case Size :
Package Type :
MELF
Military Standard :
Not Required
Height - Seated (Max) :
Number of Terminals :
2
Current Sensing :
Number of Terminations :
2
Qualification :
AEC-Q200
RoHS :
Details
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Datasheets
SMA-A0204BTNX1K5
TE Connectivity AMP Connectors SMA-A0204BTNX1K5
* Series, Metal Film, 1500(ohm), 0.4W, 2/5W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C