SM8S40CA-Q
Mfr.Part #
SM8S40CA-Q
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-218AB
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO218
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
102A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
Series :
Automotive, AEC-Q101, SM8S
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Package / Case :
DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
SM8S4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Line Protection :
No
Bidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
6600W 6.6kW