SM8S26A-Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM8S26A-Q
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-218AB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO218
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Power Line Protection :
No
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-218AB
Applications :
Automotive
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Unidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
6600W 6.6kW
Series :
Automotive, AEC-Q101, SM8S
Base Part Number :
SM8S2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
157A