SM8035JT16R0
Mfr.Part #
SM8035JT16R0
Description
RES 16 OHM 5% 4W 8035
Height Seated (Max) :
0.377 9.57mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
100V
28 Weeks
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 13 INCH
Wirewound
Power (Watts) :
4W
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
4W
Size / Dimension :
0.827Lx0.350W 21.00mmx8.90mm
Tolerance :
±5%
Resistance :
16Ohm
Datasheets
SM8035JT16R0
Stackpole Electronics, Inc. SM8035JT16R0
FIXED RESISTOR SM Series, Wirewound, 16Ohm, 4W, ±5%, -55°C~275°C