SM8035FT1R00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM8035FT1R00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
8035 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 1 OHM 1% 4W 8035
Stock
747
In Stock :
747
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.377 9.57mm
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
4W
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.827Lx0.350W 21.00mmx8.90mm
Series :
SM
Max Power Dissipation :
4W
Factory Lead Time :
28 Weeks
Height :
9.6012mm
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
100V
Package / Case :
8035 J-Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Resistance :
1Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
4W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
2011
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PLASTIC, 13 INCH
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
SM8035FT1R00
Stackpole Electronics, Inc. SM8035FT1R00
FIXED RESISTOR SM Series, Wirewound, 1Ohm, ±1%, -55°C~275°C