SM6S36ATHE3/I
Mfr.Part #
SM6S36ATHE3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-218AC
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Power - Peak Pulse :
4600W 4.6kW
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Additional Feature :
High Reliability
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
Zener
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Package / Case :
DO-218AC
ECCN Code :
EAR99
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Current :
79A
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation-Max :
6W
Clamping Voltage :
58.1V
Mount :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
Automotive
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
4600W
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Power :
4.6kW
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Standoff Voltage :
36V
Number of Terminations :
1
Configuration :
Single
Number of Elements :
Terminal Position :
Single
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Unidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
C BEND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
79A