SM6S24AHE3J/2D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM6S24AHE3J/2D
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-218AB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO218AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
118A
Unidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
4600W 4.6kW
Applications :
Automotive
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
38.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-218AB
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ