SM6S14HE3/2D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM6S14HE3/2D
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-218AB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 14VWM 25.8VC DO218AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Applications :
Automotive
Package / Case :
DO-218AB
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
C BEND
Breakdown Voltage :
17.35V
Terminal Position :
Single
Power Dissipation-Max :
6W
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power - Peak Pulse :
4600W 4.6kW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Additional Feature :
High Reliability
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Line Protection :
No
Number of Elements :
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Clamping Voltage-Max :
25.8V
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
Unidirectional Channels :
Polarity :
Unidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
178A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
14V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3600W