SM6227FTR549
Mfr.Part #
SM6227FTR549
Description
RES 0.549 OHM 1% 3W 6227
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
3W
Height :
6.8072mm
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Chip
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Resistance :
549mOhm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 13 INCH
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.265 6.73mm
Max Power Dissipation :
3W
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Working Voltage :
100V
Size / Dimension :
0.646Lx0.276W 16.40mmx7.00mm
Datasheets
SM6227FTR549
Stackpole Electronics, Inc. SM6227FTR549
FIXED RESISTOR SM Series, Wirewound, 549mOhm, ±1%, -55°C~275°C