SM6227FTR365
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM6227FTR365
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
6227 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.365 OHM 1% 3W 6227
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
365mOhm
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
6227 J-Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Number of Terminations :
2
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
28 Weeks
Packing Method :
TR, PLASTIC, 13 INCH
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Height :
6.8072mm
Composition :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Working Voltage :
100V
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
3W
Size / Dimension :
0.646Lx0.276W 16.40mmx7.00mm
Height Seated (Max) :
0.265 6.73mm
Series :
SM
Power Rating :
3W
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
SM6227FTR365
Stackpole Electronics, Inc. SM6227FTR365
FIXED RESISTOR SM Series, Wirewound, 365mOhm, ±1%, -55°C~275°C