SM6227FT21R0
Mfr.Part #
SM6227FT21R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
6227 J-Lead
Description
RES 21 OHM 1% 3W 6227
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Retangular
Contact Plating :
Tin
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Packing Method :
TR, PLASTIC, 13 INCH
Package / Case :
6227 J-Lead
Published :
Radiation Hardening :
No
Working Voltage :
100V
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
28 Weeks
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
21Ohm
Max Power Dissipation :
3W
Series :
SM
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.265 6.73mm
Size / Dimension :
0.646Lx0.276W 16.40mmx7.00mm
Tolerance :
±1%
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Pbfree Code :
yes
Height :
6.8072mm
Power Rating :
3W
Mount :
Surface Mount
Datasheets
SM6227FT21R0
Stackpole Electronics, Inc. SM6227FT21R0
FIXED RESISTOR SM Series, Wirewound, 21Ohm, ±1%, -55°C~275°C