SM5S28ATHE3/I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM5S28ATHE3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-218AC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO218AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Terminal Position :
Single
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Terminal Form :
C BEND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
45.4V
Power - Peak Pulse :
3600W 3.6kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
79A
Applications :
Automotive
Type :
Zener
Power Dissipation-Max :
5W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
28V
Configuration :
Single
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
ECCN Code :
EAR99
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3600W
Package / Case :
DO-218AC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
28V