SM5S20ATHE3/I
Mfr.Part #
SM5S20ATHE3/I
Package / Case
DO-218AC
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO218AC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
111A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.4V
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-218AC
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
3600W 3.6kW