SM5S15ATHE3/I
Mfr.Part #
SM5S15ATHE3/I
Package / Case
DO-218AC
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO218AC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Automotive
Power - Peak Pulse :
3600W 3.6kW
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Power Line Protection :
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Package / Case :
DO-218AC
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24.4V
Unidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
148A