SM525E597ZAN650
Mfr.Part #
SM525E597ZAN650
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CERACITOR
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
16.51mm
Capacitance :
590μF
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
10°C
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
38.4mm
Lead Free :
Contains Lead
Lead Pitch :
2.54mm
Tolerance :
80%
Radiation Hardening :
No
Termination :
PC Pin
Dielectric :
Z5U
Datasheets
SM525E597ZAN650
Ceramic Capacitor 80% 590muF 50V