SM4527JT91L0
Mfr.Part #
SM4527JT91L0
Description
RES 0.091 OHM 5% 2W 4527
Max Power Dissipation :
2W
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Rating :
2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SM
Working Voltage :
60V
Height Seated (Max) :
0.230 5.84mm
Resistance :
91mOhm
Size / Dimension :
0.476Lx0.272W 12.10mmx6.90mm
Height :
4.191mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Datasheets
SM4527JT91L0
Stackpole Electronics, Inc. SM4527JT91L0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SM Series, Wirewound, 91mOhm, ±5%, -55°C~275°C