SM28B-ZPDSS-TF(LF)(SN)
Mfr.Part #
SM28B-ZPDSS-TF(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER SMD R/A 28POS 1.5MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
ZPD
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
MIL Conformance :
No
Mixed Contacts :
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
28
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Fastening Type :
Locking Ramp
DIN Conformance :
Pbfree Code :
yes
Gender :
Male
Connector Type :
Header
Number of Positions Loaded :
All
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish - Mating :
Tin
Style :
Board to Cable/Wire
Voltage - Rated :
100V
Contact Shape :
RECTANGULAR
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Pitch :
1.5mm
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Type :
Outer Shroud Contact
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Insulation Color :
Natural
UL Flammability Code :
94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.309 7.85mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pitch - Mating :
0.059 1.50mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Total Number of Contacts :
28
JST SM28B-ZPDSS-TF(LF)(SN)
ZPD Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 28-Position Board to Cable/Wire 0.309 7.85mm Height