SM24ML1S31
Mfr.Part #
SM24ML1S31
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PIN 24-26AWG GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Multi Purpose
Pin or Socket :
Pin
Package / Case :
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
CABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
24-26 AWG
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Socket
Wire/Cable Gauge :
24 AWG
Min Operating Temperature :
-20°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Max Operating Temperature :
70°C
Wire Gauge (Min) :
24 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
13A
Series :
Trim Trio® SM/SC-M
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Resistance :
3mOhm
Contact Gender :
Male
Contact Termination :
Crimp
Type :
Stamped
Wire Gauge (Max) :
26 AWG