SM20M-1S6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM20M-1S6
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PIN 20-22AWG GOLD CRIMP
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Multi Purpose
Contact Finish Thickness :
29.5μin 0.75μm
Wire Gauge :
20-22 AWG
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mounting Style :
Straight
Packaging :
Tape and Reel (TR)
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Metal
MIL Conformance :
No
Contact Termination :
Crimp
Current Rating :
13A
REACH SVHC :
No SVHC
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Assembly Item Name :
Contact
Contact Resistance :
6mOhm
Pbfree Code :
yes
Plating :
Gold
Contact Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Wire Gauge (Min) :
20 AWG
Lead Free :
Lead Free
Series :
Trim Trio® SM/SC-M
Type :
Stamped
Pin or Socket :
Pin
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire/Cable Gauge :
20 AWG