SM20B-SURS-TF
Mfr.Part #
SM20B-SURS-TF
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER SMD R/A 20POS 0.8MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Published :
MIL Conformance :
No
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Header
Lead Free :
Contains Lead
DIN Conformance :
No
Number of Positions Loaded :
All
Terminal Pitch :
0.8mm
Contact Finish - Mating :
Tin-Lead
HTS Code :
IEC Conformance :
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
20
Number of Positions :
20
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mixed Contacts :
Contact Plating :
Lead, Tin
Voltage - Rated :
30V
Style :
Board to Cable/Wire
Mount :
Surface Mount
Termination :
Solder
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Feature :
Solder Retention
Current Rating (Amps) :
0.2A 0.5A
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Outer Shroud Contact
Contact Gender :
Male
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating :
500mA
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
RECTANGULAR
Additional Feature :
Side Entry
ECCN Code :
EAR99
Insulation Color :
Natural
UL Flammability Code :
94V-0
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Height :
0.069 1.75mm
Lead Pitch :
800μm
Series :
SUR
Number of Rows :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
SM20B-SURS-TF
SUR Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Tin-Lead Polyamide (PA), Nylon 20-Position Board to Cable/Wire 0.069 1.75mm Height