SM15T24CAY
Mfr.Part #
SM15T24CAY
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TVS DIODE 20.5VWM 42.8VC SMC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.8V
Operating Supply Voltage :
20.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
234A
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
20.5V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
234A 8/20μs
Reverse Breakdown Voltage :
22.8V
Direction :
Bidirectional
Type :
Zener
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
REACH SVHC :
No SVHC
Power Line Protection :
No
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.45mm
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Bidirectional Channels :
1
Number of Terminations :
2
Series :
Automotive, AEC-Q101, SM15TY, TRANSIL™
Breakdown Voltage :
22.8V
Clamping Voltage :
42.8V
ECCN Code :
EAR99
Test Current :
1mA
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
Length :
7.15mm
Max Power Dissipation :
1.5kW
Pin Count :
2
Applications :
Automotive
Max Surge Current :
45A
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Working Voltage :
20.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Breakdown Voltage :
25.2V
Number of Pins :
Width :
6.25mm