SM15T200AHE3/9AT
Mfr.Part #
SM15T200AHE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Operating Supply Voltage :
171V
Mount :
Surface Mount
Test Current :
1mA
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
6.5W
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
C BEND
Element Configuration :
Single
Max Surge Current :
200A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
274V
Clamping Voltage :
353V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
yes
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Series :
Automotive, AEC-Q101, SM15T, TransZorb®
Factory Lead Time :
20 Weeks
Applications :
Automotive
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
Base Part Number :
SM15T*
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Peak Pulse Power :
1.5kW
Power Line Protection :
No
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Standoff Voltage :
171V
JESD-609 Code :
e3
Type :
Zener
Pin Count :
2
Peak Pulse Current :
5.5A
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Published :
Number of Unidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Breakdown Voltage :
190V
Direction :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ