SM15T15A-M3/57T
Mfr.Part #
SM15T15A-M3/57T
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
12.8V
Peak Pulse Power :
1.5kW
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Elements :
1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Unidirectional
Published :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
71A
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Pulse Current :
71A
Clamping Voltage :
21.2V
Terminal Form :
J BEND
Voltage - Breakdown (Min) :
14.3V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Type :
Zener
Power Dissipation-Max :
6.5W