SM108032506FE
Mfr.Part #
SM108032506FE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 250M OHM 1% 2.5W RADIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Package :
Bulk
Features :
High Voltage, Non-Inductive
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
2.080" L x 0.100" W (52.83mm x 2.54mm)
Series :
Slim-Mox
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
2.5W
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.340" (8.64mm)
Resistance :
250 mOhms
Datasheets
SM108032506FE
250 MOhms, 2.5W, Thick Film,