SM102031006JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM102031006JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 100M OHM 5% 1W RADIAL
Stock
99
In Stock :
99
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Radial
Max Power Dissipation :
1W
JESD-609 Code :
e1
Lead Pitch :
10.16mm
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.580Lx0.100W 14.73mmx2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Size Code :
5810
Voltage - Rated DC :
5kV
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.0Ag3.5Cu0.5)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Published :
2011
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Mount :
Through Hole
Feature :
Non-Inductive
Height :
8.636mm
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
5kV
Packaging :
Bulk
Composition :
Thick Film
Construction :
Epoxy Coating
Series :
Slim-Mox
Resistance :
100MOhm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height Seated (Max) :
0.340 8.64mm
Power Rating :
1.5W
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
813 μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Pitch :
10.16mm
Datasheets
SM102031006JE
Ohmite SM102031006JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 100MOhm, Thick Film,