SLW-115-01-L-D
Mfr.Part #
SLW-115-01-L-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Resistance :
10MOhm
Mounting Type :
Through Hole
Length - Termination :
0.115 inch
Number of Positions :
30
Reliability :
COMMERCIAL
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Positions Loaded :
All
Voltage - Rated :
406VAC
Style :
Board to Board
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Square
Contact Length - Post :
0.115 2.92mm
Connector Type :
Receptacle
Termination :
Solder
Number of Conductors :
ONE
Insulation Height :
0.180 4.57mm
Series :
SLW
Factory Lead Time :
3 Weeks
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Filter Feature :
No
Number Of PCB Rows :
2
Number of Rows :
2
Voltage - Rated AC :
550V
Plating Thickness :
10μin
Current Rating (Amps) :
5.5A per Contact
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Reference Standard :
UL, CSA
Body Length or Diameter :
1.5 inch
Radiation Hardening :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
Insulation Material :
Polyester, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
TIGER BUY, LOW PROFILE
Insulation Color :
Black
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Body Depth :
0.18 inch
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
HTS Code :
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish - Mating :
Gold
Lead Free :
Lead Free
Contact Type :
Forked
Contact Material :
Phosphor Bronze
DIN Conformance :
Datasheets
SLW-115-01-L-D
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Polyester, Glass Filled 30 Positions Forked