SLW-106-01-G-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLW-106-01-G-S
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 6POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Style :
Board to Board
Contact Type :
Forked
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Receptacle
Length :
15.24mm
Orientation :
Straight
Voltage - Rated :
550V
Contact Resistance :
10MOhm
Max Current Rating :
7.1A
Contact Shape :
Square
Fastening Type :
Push-Pull
Published :
Rated Current (Signal) :
5.2A
Filter Feature :
DIN Conformance :
Additional Feature :
TIGER BUY, LOW PROFILE
Reference Standard :
UL, CSA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating Thickness :
20μin
Termination :
Solder
Number of Conductors :
ONE
Housing Material :
Polyester
Current Rating :
7.1A
Max Voltage Rating (AC) :
550V
Stack Height (Mating) :
6.09mm
Insulation Material :
Polyester, Glass Filled
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
0 Weeks
Voltage - Rated AC :
550V
JESD-609 Code :
e4
Depth :
2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
6
Insulation Height :
0.180 4.57mm
Lead Free :
Lead Free
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
1
Radiation Hardening :
MIL Conformance :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0μin 0.51μm
Contact Length - Post :
0.115 2.92mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish Thickness - Post :
3.00μin 0.076μm
Housing Color :
Black
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
SLW
Datasheets
SLW-106-01-G-S
Samtec, Inc. SLW-106-01-G-S
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Polyester, Glass Filled 6 Positions Forked