SLR1TTER301F
Mfr.Part #
SLR1TTER301F
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 180 C
Power Rating :
1 W
Width :
3.1 mm
Product Status :
Active
Length :
6.3 mm
Subcategory :
Resistors
Product :
Thick Film Resistors SMD
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage Rating :
200 V
Number of Terminations :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Automotive AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 180°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
2512 J-Lead
Height :
1.9 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Technology :
Resistance :
301 mOhms
Power (Watts) :
1W
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Size / Dimension :
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Datasheets
SLR1TTER301F
KOA Speer Electronics, Inc. SLR1TTER301F
SLR1 Series, Thick Film, 301 mOhms, 1W, ±1%, -55°C ~ 180°C