SLP121M385A5P3
Mfr.Part #
SLP121M385A5P3
Description
CAP ALUM 120UF 20% 385V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.765Ohm @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
24 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
22mm
Packaging :
Bulk
Length :
35mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Capacitance :
120μF
Series :
SLP0712TE (750W)
Ripple Current @ Low Frequency :
680mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
999.6mA @ 20kHz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated :
385V
Terminal Pitch :
10mm
Leakage Current :
0.64483mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
385V
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Ripple Current :
680mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C~105°C