SLP102M100A3P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLP102M100A3P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.94868mA
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
800 µm
Ripple Current :
1.47A
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Published :
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
1.47A @ 120Hz
Number of Pins :
2
Diameter :
22mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
30mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.84A @ 20kHz
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1000µF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
265mOhm @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
100V