SLKD-16FGMS-GCP-227
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLKD-16FGMS-GCP-227
Manufacturer
Amphenol LTW
Description
FLOS+ FIELD INSTALLABLE D SERIES
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Amphenol LTW
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Metal
Series :
SLKD
Material Flammability Rating :
Subcategory :
Circular Connectors
Color :
Silver
Orientation :
G
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Voltage Rating :
Termination Style :
Solder Cup
Product Status :
Active
Number of Positions :
16
Contact Gender :
Pin (Male)
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS :
Details
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Feature :
Amphenol
Operating Temperature :
Mounting Style :
Panel Mount
Shell Finish :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Brand :
IP Rating :
IPX8
Number of Contacts :
16 Contact
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
D
Insert Material :
Thermoplastic
Product :
Connectors
Termination Method :
Push-Pull
Package :
Bag
Current Rating (Amps) :
Applications :
Backshell Material, Plating :
Cable Opening :
0.303" ~ 0.343" (7.70mm ~ 8.70mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Size, MIL :
Features :
Backshell
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Ingress Protection :
IPX8 - Waterproof
Amphenol LTW SLKD-16FGMS-GCP-227
Plug, Male Pins Metal Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold - G Push-Pull, Detent Lock
SLKD-16FGMS-GCP-227 Overview
SLKD-16FGMS-GCP-227 Features
SLKD series
SLKD-16FGMS-GCP-227 Applications
There are a lot of Amphenol LTW
SLKD-16FGMS-GCP-227 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER